Skip to content

Buldog francuski

Mały kompan o wielkiej osobowości i charakterystycznych uszach nietoperza. Idealny do mieszkania, ale wrażliwy na upał (rasa brachycefaliczna).

4 min read
Buldog francuski - zdjęcie rasy

Niski, krępy i nieodparcie zabawny – buldog francuski to mistrz domowego luzu o twarzy, która potrafi rozbroić każdego. Pod tą komiczną fizjonomią kryje się czuły kompan, który chce być wszędzie tam, gdzie jego ludzie.

Metryczka rasy

Grupa FCIGrupa IX FCI – Psy do towarzystwa
PochodzenieFrancja
WielkośćMałe
Waga8-14 kg
Wysokość w kłębie27-35 cm
Długość życia10-12 lat
UmaszczeniePręgowany, płowy, biały z łatami
LinienieUmiarkowane
Poziom energiiUmiarkowana
Podatność na szkolenieUmiarkowana

Pochodzenie i przeznaczenie

Choć w nazwie nosi Francję i tam zyskał swój ostateczny kształt oraz status klasyka, jego korzenie sięgają małych buldogów towarzyszących robotnikom i rzemieślnikom. Przeniesione do Francji, te niewielkie psy szybko stały się ulubieńcami miejskich kamienic – cenione nie za pracę, lecz za towarzystwo. To właśnie tam wykrystalizował się typ, który dziś rozpoznajemy: zwarta sylwetka, charakterystyczne stojące uszy zwane nietoperzowymi i przyjazne usposobienie. Od początku był psem do towarzystwa, stworzonym do życia blisko człowieka, co potwierdza jego przynależność do Grupy IX FCI – psów do towarzystwa.

Charakter i temperament

To pies o dużym sercu zamkniętym w małym ciele. Pogodny i towarzyski, lgnie do domowników i źle znosi długie samotne godziny – jego naturą jest być w centrum rodzinnego życia. Bywa przy tym zaskakująco uparty, więc nie liczcie na bezdyskusyjne posłuszeństwo; raczej na sprytnego negocjatora, który dokładnie wie, jak wyprosić kawałek kanapy lub dodatkową przekąskę. Zabawny do szpiku kości, potrafi rozśmieszyć całe towarzystwo jednym przekrzywieniem głowy czy nagłym zrywem energii, po którym natychmiast wraca do ulubionej drzemki. Na co dzień to spokojny, czuły kompan, który chrapie, wzdycha i komentuje świat charakterystycznym repertuarem dźwięków.

Dla kogo (a dla kogo nie)

Sprawdza się znakomicie w mieszkaniu – niewielkie rozmiary i umiarkowana potrzeba ruchu sprawiają, że nie potrzebuje ogrodu ani długich wypraw. To świetny wybór dla singli, którzy chcą mieć cień podążający za nimi po domu, oraz dla seniorów szukających spokojnego, przywiązanego towarzysza. Mniej odpowiedni będzie dla osób, które przez większość dnia są poza domem – źle radzi sobie z samotnością. Trudniej go też polecić tym, którzy marzą o psie do długich biegów czy intensywnego sportu, a także osobom oczekującym natychmiastowego, perfekcyjnego posłuszeństwa – upór bywa tu prawdziwy.

Pielęgnacja i aktywność

Krótka, gładka i przylegająca sierść to wygoda na co dzień: wystarczy regularne przeczesywanie gumową rękawicą, by trzymać umiarkowane linienie w ryzach. Warto zwrócić uwagę na fałdy skórne na pysku – powinny być suche i czyste. Energia jest umiarkowana, więc kilka krótszych spacerów dziennie i trochę zabawy w domu w zupełności zaspokoi jego potrzeby. Kluczowa zasada: unikać wysiłku w upale i dużego przegrzania, bo budowa pyska sprawia, że gorąco znosi gorzej niż psy o dłuższych nosach. Podatność na szkolenie jest umiarkowana – najlepiej działają krótkie, konsekwentne sesje oparte na nagrodzie, podane z humorem i cierpliwością.

Zdrowie

Przy wadze 8-14 kg i wysokości 27-35 cm w kłębie to kompaktowy pies o przewidywanej długości życia 10-12 lat. Jak u wielu ras o zwartej, charakterystycznej budowie, ogromne znaczenie ma odpowiedzialna hodowla – wybór szczenięcia od opiekuna dbającego o zdrowie rodziców, swobodny oddech i prawidłową kondycję. Codzienna obserwacja oddechu, utrzymanie szczupłej sylwetki oraz ochrona przed przegrzaniem to najlepsze, co właściciel może zrobić dla jego komfortu. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza pozwalają cieszyć się tym towarzystwem przez długie lata.

W skrócie

Czuły, zabawny i uparty domator, który w zamian za bliskość i odrobinę chłodnego rozsądku w upały odda całe swoje wielkie serce.

Najczęstsze pytania

Ile żyje Buldog francuski?

Przeciętna długość życia tej rasy to 10-12 lat. Na długie i zdrowe życie psa wpływają geny, prawidłowa waga, ruch dopasowany do wieku oraz regularna opieka weterynaryjna.

Czy Buldog francuski dużo linieje?

Linieje umiarkowanie – potrzebne jest szczotkowanie kilka razy w tygodniu, częściej w okresach linienia.

Czy Buldog francuski nadaje się do mieszkania?

Tak, dobrze odnajduje się w mieszkaniu, o ile zapewnisz mu codzienne spacery i uwagę.

Czy Buldog francuski jest łatwy w szkoleniu?

Bywa niezależny i ma własne zdanie, dlatego liczą się cierpliwość, konsekwencja i krótkie, urozmaicone sesje. To raczej rasa dla kogoś z doświadczeniem.

Czy Buldog francuski jest dobry dla rodziny z dziećmi?

Może żyć w rodzinie, ale dobierz go świadomie do jej trybu życia i zadbaj o socjalizację. Kontakt psa z małym dzieckiem zawsze nadzoruj.

Źródła i czytaj dalej

Profil opiera się na wzorcu rasy FCI oraz powszechnej wiedzy kynologicznej. Dane w metryczce to typowe zakresy ze wzorca – konkretny pies może się od nich różnić. Zdjęcie nagłówkowe: Ildar Sagdejev (Specious), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.

Zdjęcie nagłówkowe: Ildar Sagdejev (Specious), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.

Mapa serwisu Cała psia wiedza w jednym miejscu.